Bugun...
Tam Gün Yasası’nda son durum.
Tarih: 14-03-2013 15:53:00 + -


Hükümet Tam Gün Yasası ile ilgili bugün bir açıklama yapacak. Peki, Tam Gün Yasası’nda son durum ne? Hükümetin ‘Tam Gün Yasası’ paketinde neler var?

Tam Gün Yasası’nda son durum.

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Sağlık Bakanlığı bugün Tam Gün Yasası ile ilgili hazırlanan paketi açıklayacak. Hükümetin resmi açıklamasından önce basına sızan bilgilere göre hükümet Tam Gün Yasası ile ilgili 7 maddelik bir paket hazırladı.

Hükümetin Tam Gün Yasası çalışmasından hekimlere ‘özel muayenehane’ izni çıkmazken, yeni düzenlemenin akademisyenlerin sadece mesai sonrası hasta bakabilmesine olanak sağlıyor.

İşte Vatan gazetesinden alınan bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı’nın Tam Gün Yasası konusunda hazırladığı 7 maddelik paket:

- Üniversite hastanelerinde hocalar, tam gün çalışmaya devam edecek. Ancak saat 17.00’den sonra üniversitede özel hasta bakılabilecek.

- Özel muayenehane açmak isteyen hoca, üniversiteyi bırakacak.

- Akademisyenlere gece hasta muayene etme imkanı tanınacak.

- Üniversite hocaları, ihtiyaç duyulduğunda özel hastanelerde de ameliyat yapabilecek. Ancak bu durumda üniversiteye pay verilecek.

- Sevkli hastaların ücretsiz tedavisi devam edecek. Ancak acil, yoğun bakım, kalp, kanser gibi hastalıklar için sevk aranmayacak. Bu hastalardan hoca farkı ya da herhangi bir ekstra ücret de talep edilmeyecek.

- Üniversite hastanesine sevksiz şekilde gelen hasta, doçent ya da profesör tercihi yaparsa fark ödeyecek.

- Muayene farkı doçentler için 100’yi TL, profesörler için 200 TL’yi aşmayacak.

TTB MEMNUN DEĞİL

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu, bakanlığın ‘Tam Gün’ düzenlemesinden hoşnut değil. Dr. Eriş Bilaloğlu Tam Gün Yasası paketi ile ilgili “Hekimler sadece üniversite öğretim üyelerinden ibaret değil. Yapılan düzenleme sınırlı bir kesimi kapsıyor. Hocalar 17.00’den sonra üniversitede hasta bakabilecekse özel muayenehaneler üniversitelere taşınmış olacak demektir. Bu değişiklikler meslektaşlarımızı kısmen de olsa memnun edebilir” ifadelerini kullandı.
Bu haber 303 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Son yılların gözde araştırma konusu ağrı kesici besinler üzerine açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ahmet Salim Göktepe, fi..
5 yaşından küçük çocuğu olan il dışına görevlendirilmeyecek.
Sağlık Bakanı sağlıkta şiddetin bilançosunu açıkladı. 1 Haziran 2012'den itibaren 20 bin 159 sağlıkçı şiddet başvurusu y..
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 33 gıda işletmesinin 42 parti üründe taklit ve tağşiş yaptığını tespit etti...
Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) açıkları arttığı gibi vatandaş açısından cepten harcamalar da artış gösterdi. ..
ABD’li doktorlar, üç felç hastasını omuriliğe yerleştirilen elektrotlar sayesinde hareket ettirmeyi başardı.
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR