Bugun...
Tam Gün Yasası’nda son durum.
Tarih: 14-03-2013 15:53:00 + -


Hükümet Tam Gün Yasası ile ilgili bugün bir açıklama yapacak. Peki, Tam Gün Yasası’nda son durum ne? Hükümetin ‘Tam Gün Yasası’ paketinde neler var?

Tam Gün Yasası’nda son durum.

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Sağlık Bakanlığı bugün Tam Gün Yasası ile ilgili hazırlanan paketi açıklayacak. Hükümetin resmi açıklamasından önce basına sızan bilgilere göre hükümet Tam Gün Yasası ile ilgili 7 maddelik bir paket hazırladı.

Hükümetin Tam Gün Yasası çalışmasından hekimlere ‘özel muayenehane’ izni çıkmazken, yeni düzenlemenin akademisyenlerin sadece mesai sonrası hasta bakabilmesine olanak sağlıyor.

İşte Vatan gazetesinden alınan bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı’nın Tam Gün Yasası konusunda hazırladığı 7 maddelik paket:

- Üniversite hastanelerinde hocalar, tam gün çalışmaya devam edecek. Ancak saat 17.00’den sonra üniversitede özel hasta bakılabilecek.

- Özel muayenehane açmak isteyen hoca, üniversiteyi bırakacak.

- Akademisyenlere gece hasta muayene etme imkanı tanınacak.

- Üniversite hocaları, ihtiyaç duyulduğunda özel hastanelerde de ameliyat yapabilecek. Ancak bu durumda üniversiteye pay verilecek.

- Sevkli hastaların ücretsiz tedavisi devam edecek. Ancak acil, yoğun bakım, kalp, kanser gibi hastalıklar için sevk aranmayacak. Bu hastalardan hoca farkı ya da herhangi bir ekstra ücret de talep edilmeyecek.

- Üniversite hastanesine sevksiz şekilde gelen hasta, doçent ya da profesör tercihi yaparsa fark ödeyecek.

- Muayene farkı doçentler için 100’yi TL, profesörler için 200 TL’yi aşmayacak.

TTB MEMNUN DEĞİL

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu, bakanlığın ‘Tam Gün’ düzenlemesinden hoşnut değil. Dr. Eriş Bilaloğlu Tam Gün Yasası paketi ile ilgili “Hekimler sadece üniversite öğretim üyelerinden ibaret değil. Yapılan düzenleme sınırlı bir kesimi kapsıyor. Hocalar 17.00’den sonra üniversitede hasta bakabilecekse özel muayenehaneler üniversitelere taşınmış olacak demektir. Bu değişiklikler meslektaşlarımızı kısmen de olsa memnun edebilir” ifadelerini kullandı.
Bu haber 230 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Aile hekimlerince kadınlarda görülen rahim ağzı kanserine yol açan HPV enfeksiyonuna karşı yeni ve etkin bir tarama meto..
Yeni doğan bebekte ilk gün her meme emişte süt miktarının ortalama bir çay kaşığı kadar olduğunu söyleyen Ebe Asude Ofla..
Türkiye'de geçen yıl gerçekleşen ölümlerin yüzde 39,8'i dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklandı.
Yüzde 100 yerli sermayeyle, 70 milyon euro yatırım yaparak Türkiye’nin ilk onkoloji fabrikasını kuran Onko- Koçsel İlaçl..
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, süt ürünleri, et ve et ürünleri, bal ve takviye edici gıda üretimi yapan 25 işletm..
Kan bağışı konusunda büyük sıkıntı yaşanan İzmir ve çevresinde stoklarda sadece 1.5 günlük kan ünitesi kaldığı belirtild..
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
İdris Naim ŞAHİN'in bir bileni kendini anlatıyor.Yazdıklarıyla fenomen haline gelen yazar @fuatavni, bu kez kendini anlattı.Bunun..
İşsizlik ocak'ta arttı.Ocak döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 0,5 puan düşen işsizlik oranı, bir..
Fındık yandı,ithalat izni istiyorlar.Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 1 yılla sınırlı olacak şeki..
Nedim CAN uyarmıştı: O'da17 Aralık operasyonunun ardından AK Parti’den istifa eden İdris Naim Şahin, son ..
Yeni Başkanlardan,yeni  İcraatlar.Ünye Belediye Başkan yardımcılığı görevini yapan İrfan ŞAHİN, Ünye Belediye Başk..
ABD'den Gülen için net mesaj!ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, ABD'nin Fethullah Gülen'in yanında y..
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR